Marzenia na jawie towarzyszą nam całe życie i pełnią znaczącą rolę w nim.
Szczytowy rozwój marzeń to lata młodzieńcze. Osoby zdolne do fantazjowania w dzieciństwie są bardzo twórcze jako dorośli.
przeczytaj cały artykułKryzysy są do pokonania!
Homoseksualizm nie jest odosobnioną „preferencją”, ale wyrazem specyficznej, neurotycznej osobowości.
To znacznie więcej niż tylko funkcjonowanie zaburzonej osobowości seksualnej. Podobny jest do innych neuroz: fobii, obsesji, depresji. To ucieczka od rzeczywistości, „głód męskiego uczucia”. Może być przejawem poszukiwania męskiej miłości, czułości (nieotrzymanej na przykład od ojca).
przeczytaj cały artykułLeczenie to czysta walka. Tak trudno się nam powstrzymać od samooszustwa, bo lubimy siebie oszukiwać.
Nieustannie przeglądamy się w lustrze, w twarzach innych, we własnej pamięci, w zasobach naszej wyobraźni, słowach, zachowaniach innych osób. Lista skrzywień i deformacji w percepcji jest spora. Jeszcze gorzej jest z trafnym postrzeganiem siebie.
przeczytaj cały artykułHipnoza jest dla osób z wyobraźnią - łatwiej ćwiczyć wyobraźnię niż nieuchwytną wolę. Wyobraźnia płynie swobodnie, minimalizując stres. Rekomendowana dla umiejących skupić się na jednym temacie.
Pomaga między innymi w leczeniu nawyków, bólu, uzależnień oraz problemów osobistych. Jednakże ważną rolę w tej terapii odgrywa motywacja - jeśli jest słaba, to rezultat też nie będzie satysfakcjonujący. Równie istotne przy próbie dotarcia do źródła zaburzeń są relacje między pacjentem a terapeutą, a także wpływ otoczenia.
przeczytaj cały artykułAsertywność to przyjazna stanowczość, pozbawiona agresji czy uległości postawa. To wyższa szkoła sztuki komunikowania się.
Umiejętność wyrażania swojego zdania w sposób:
- pogodny, lecz stanowczy,
- bez agresji i naruszania praw innych,
- ale także bez lęku.
Jesteśmy najbardziej skonfliktowani w obszarach, w których jesteśmy najbardziej czegoś pozbawieni.
Kryzys zaczyna się od fazy szoku, blokujemy uczucia, bo wydaje się, że tak tylko przeżyjemy. Po bilansie zysków i strat pojawia się brak satysfakcji. Emocje krążą między smutkiem a gniewem, rozpaczą a pustką. Najgorzej jak na nierozwiązane kryzysy nakładają się nowe.
przeczytaj cały artykułNajtrudniejszy moment w relacji dwojga osób pojawia się, kiedy fascynacja nowym minęła, a miłości jeszcze nie ma.
Wtedy najczęściej ludzie się rozstają. Ale kiedy miłość się pojawia, ma swoje wymagania.
przeczytaj cały artykułW psychoterapii psychodynamicznej (czyli obejmującej całość człowieka) najważniejszy jest kontakt dwóch osób.
Takiej relacji nigdy nigdzie nie ma. Jest inaczej, kiedy słucha nas kilka osób, niż kiedy słucha nas jedna osoba.
przeczytaj cały artykułTerapia pomoże ujawnić informacje, które mają znaczenie dla rozumienia problemów.
Często nie potrafimy mówić o sobie. Niewiele o sobie wiemy. Na początku nie wiadomo, które informacje są ważne.
przeczytaj cały artykułCopyright © 2015-2024 Beata Gaszyńska