Leczenie to czysta walka. Tak trudno się nam powstrzymać od samooszustwa, bo lubimy siebie oszukiwać.
Nieustannie przeglądamy się w lustrze, w twarzach innych, we własnej pamięci, w zasobach naszej wyobraźni, słowach, zachowaniach innych osób. Lista skrzywień i deformacji w percepcji jest spora. Jeszcze gorzej jest z trafnym postrzeganiem siebie. Staramy się szybko skracać kontakt, kiedy nie możemy uniknąć informacji niekorzystnej, np. kiedy oglądamy własne zdjęcia i widzimy kogoś, kto odbiega od naszych wyobrażeń, takie zdjęcia natychmiast odkładamy. Posiadamy dużo możliwości interpretacji wiadomości i sytuacji (jeżeli już kontaktu nie możemy uniknąć), żeby wyszło na nasze. A prawie wszystko można wyinterpretować zarówno na swoją korzyść, jak i niekorzyść: wady, zalety, słabości, mocne strony.
Proponuję założenie grupy wsparcia dla osób z zaburzeniami odżywiania.
Proszę o zgłaszanie się chętnych.
Krótko i na temat:
Nienawiść, destrukcja, a z drugiej strony lęk.
Anoreksja:
Bulimia:
Anoreksja:
Bulimia:
Anoreksja:
Bulimia:
Pozostałe zaburzenia odżywiania polegają na przymusowym podporządkowywaniu własnego myślenia i działania, pewnej określonej idei. Jedzenie staje się centralną pozycją w życiu, które koncentruje się wokół wagi, sposobu odżywiania i kształtu ciała. Kiedy jest pasją lub przejawem samodyscypliny, nie stanowi zagrożenia. Problem się pojawia, gdy wymyka się spod kontroli, staje się centralnym punktem życia. Gdy ma konsekwencje dla umysłu i zdrowia.
Ortoreksja - obsesja na punkcie zdrowego jedzenia
Objawy towarzyszące ortoreksji:
Bigoreksja - obsesja na punkcie ćwiczeń fizycznych i wysoko białkowej diety
Kryteria rozpoznania bigoreksji:
Brideoreksja - występuje u panien młodych (siedem z dziesięciu jest niezadowolonych ze swojego wyglądu), zaczyna się już po zaręczynach
Typowe oznaki brideoreksji:
Megoreksja - obsesyjne nastawienie się na powiększenie masy ciała i mięśni, w tym celu objadanie się produktami wysokokalorycznymi (fast foodami)
Nigoreksja - obsesyjne dbanie o wysportowaną sylwetkę
Charakterystyczne cechy nigoreksji:
Permareksja - uzależnienie od bycia na diecie (odmiana anoreksji)
Symptomy związane z permareksją:
Alkoreksja - ograniczanie pochłanianych kalorii, by pozwolić sobie (bez poczucia winy i ryzyka przytycia) na alkohol; prowadzi do uzależnienia i anoreksji
W terapii pacjenci zaczynają dostrzegać, że objadanie się lub odmawianie pokarmu wiąże się z różnymi przeżyciami, a nie z realną potrzebą zaspokojenia głodu. Ulgę przynosi już samo zrozumienie mechanizmu zaburzeń. Uczą się oddzielać realne sytuacje od dawnych przeżyć, żeby to, co było w przeszłości, nadal nie wpływało na ich sposób tworzenia więzi, budowania relacji:
Co konkretnie pacjent omówi z terapeutą? Co pomoże?
Istotne jest zadanie sobie pytania: co JA czuję? - nie MY, bo MY to nie jest o NAS tylko o GRUPIE. Ważne jest codzienne zapisywanie spożywanych posiłków. Pomaga to zobaczyć co naprawdę dana osoba robi, je, a co tylko jej się wydaje.
oszukiwałam samą siebie, mówiąc, że dziś jadłam chleb - faktycznie tylko raz ugryzłam kromkę...
Kim jest dla pacjenta terapeuta?
Dziecko w trudnych chwilach, tworzy reprezentacje matki. Kochającej matki. To pozwala na ukojenie. Tak pacjent przywołuje więź z terapeutą, która staje się dla niego bazą, do której może się odwołać w momentach zachwiania.
Wyzdrowienie raczej jest wynikiem stłumienia negocjacji, niż pogodzenia się z własnym ciałem.
Zaburzenia odżywiania - to zaburzenia psychiczne, które nieleczone prowadzą do śmierci. Rządzą się takimi samymi mechanizmami jak każde uzależnienie, każdy nałóg. Najważniejsze z najważniejszych to - wśród barwnych objawów choroby - nie pominąć wyjątkowości i osobowości każdego pacjenta indywidualnie. Zobaczyć człowieka, a nie przyklejoną etykietkę. Nikt nie wybiera choroby, nie zasłużył na nią, nie zachorował na złość. Ani choroba, ani zdrowienie nie wyznaczają wartości drugiego człowieka.
zaburzenia odżywiania, problemy z jedzeniem, anoreksja, bulimia
przejdź do listy artykułówCopyright © 2015-2024 Beata Gaszyńska